Huawei Mate 70 Air Specs
Kirin 9020B - 16GB RAM 16 GB RAM
Key Specifications
- 7.0 inches (1320 x 2760 pixels, 437 ppi) Display
- Octa-core, Kirin 9020A - 12GB RAM/Kirin 9020B - 16GB RAM Processor
- HarmonyOS 5.1
- Internal storage 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 10.7 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, NFC, Wi-Fi
- 6500 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 66W wired
5W reverse wired
General Info
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen 120Hz, 2160Hz PWM, HDR Vivid, 4000 Nits (peak) Kunlun Glass Protection |
| Colors | 1B colors |
| Size | 7.0 inches [Similar] |
| Resolution | 1320 x 2760 pixels |
| Pixel Density | 437 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.53% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 5.1 |
| Processor |
Octa-core, Kirin 9020A - 12GB RAM Kirin 9020B - 16GB RAM |
| GPU | - |
| RAM | 12 GB, 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 512 GB, 256 GB, 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.3", PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 69mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) Laser AF, Color Spectrum Sensor, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
10.7 MP, f/2.2, (wide) HDR, panorama 4K, 1080p [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 66W wired 5W reverse wired |
| Capacity | 6500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)