Huawei MatePad Air (2025) Specs
Key Specifications
- 12.0 inches (2800 x 1840 pixels, 279 ppi) Display
- HarmonyOS 5.0
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Wi-Fi
- 10100 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast Battery Charging 66W wired, UFCS, 100% in 85 min
General Info
Display
| Type |
QHD+ IPS LCD Screen 144Hz, 1000 Nits (peak), HDR Vivid |
| Colors | 16M colors |
| Size | 12.0 inches [Similar] |
| Resolution | 2800 x 1840 pixels |
| Pixel Density | 279 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.42% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 5.0 |
| Processor | - |
| GPU | - |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G & 4G | N/A |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic accessory connector |
| GPS | No |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 66W wired, UFCS, 100% in 85 min |
| Capacity | 10100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)