Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) Specs
Key Specifications
- 12.6 inches (2560 x 1600 pixels, 240 ppi) Display
- Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55), Kirin 9000E 5G (5 nm) Processor
- HarmonyOS 2.0
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1
- Expandable storage with NM (Nano Memory) card up to 256GB (dedicated slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- GPS, Wi-Fi
- 10050 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast charging 40W
Reverse charging 5W
Wireless charging 27W
Wireless reverse charging 10W
General Info
Display
| Type | QHD+ OLED Screen |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 12.6 inches [Similar] |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 240 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.70% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Processor | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55), Kirin 9000E 5G (5 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G78 MP22 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | NM (Nano Memory), up to 256GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G & 4G | N/A |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | NM (Nano Memory), up to 256GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 40W Reverse charging 5W Wireless charging 27W Wireless reverse charging 10W |
| Capacity | 10050 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)