Huawei nova 14 Pro Specs
Key Specifications
- 6.78 inches (1224 x 2776 pixels, 447 ppi) Display
- Octa-core (1x2.29 GHz & 3x2.05 GHz & 4x1.3 GHz), Kirin 8020 Processor
- HarmonyOS 5.0
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM
- 50 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, Wi-Fi
- 5500 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 100W wired, SCP, UFCS, PD, PPS, QC
5W reverse wired
General Info
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen, HDR, 120Hz 1200 Nits (HBM), Aluminosilicate Glass (256/512GB); Kunlun Glass Edition (512GB Only) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1224 x 2776 pixels |
| Pixel Density | 447 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.52% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 5.0 |
| Processor | Octa-core (1x2.29 GHz & 3x2.05 GHz & 4x1.3 GHz), Kirin 8020 [Similar] |
| GPU | Maleoon 920 2cu [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 69mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), AF Laser AF, Color Spectrum Sensor, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Front Camera |
8 MP, f/2.2, 52mm (telephoto), AF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.0, (ultrawide), PDAF HDR, panorama 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, SCP, UFCS, PD, PPS, QC 5W reverse wired |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)