Lava Iris Alfa Specs
Key Specifications
- 5.0 inches FWVGA Display (480 x 854 pixels, 196 ppi)
- Quad-core 1.2 GHz Processor
- Android OS, v4.4.4 (KitKat)
- Internal storage 8 GB (3.38 GB for apps, 2.38 GB for mass storage), 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 5 MP primary camera with LED flash
- 3G, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2200 mAh Li-Po Battery
General Info
| Phone | Lava Iris Alfa |
| Manufacturer |
|
| Announced | January 2015 |
| Status | Available - January 2015 |
| Price | Rs. 6,499 ($95.57) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 141 x 71.4 x 9.2 mm (5.55 x 2.81 x 0.36 in) |
| Weight | 156 g (5.5 oz) |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| Messaging |
Display
| Type | IPS Capacitive Touchscreen, Shatter Proof Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 68.38% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.4.4 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Up to 85.6 kbps |
| EDGE | Up to 237 kbps |
| 3G | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Bluetooth | v2.1 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB (3.38 GB for apps, 2.38 GB for mass storage), 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio with RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Po Battery |
| Capacity | 2200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time |
Up to 22 hours 42 mins (2G) Up to 14 hours 30 mins (3G) |
.jpg)