Lava Shark 2 Specs
Key Specifications
- 6.75 inches (720 x 1612 pixels, 262 ppi) Display
- Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55), Unisoc T8200 (6 nm) Processor
- Android 16 (Go edition)
- Internal storage 64 GB, 4 GB RAM UFS 2.2
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 5 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, Wi-Fi, FM Radio
- 6000 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 18W wired
General Info
| Phone | Lava Shark 2 |
| Manufacturer |
|
| Announced | May 2026 |
| Status | Coming Soon - June 2026 |
| Price | Rs. 11,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Indus Black, Siachen White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.9 x 76.8 x 8.8 mm (6.53 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
Display
| Type | HD+ IPS LCD Screen, 120Hz |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.75 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.62% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 (Go edition) |
| Processor | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55), Unisoc T8200 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 18W wired |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)