Meizu m5 Note Specs
Key Specifications
- 5.5 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 401 ppi)
- Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6755 Helio P10 Processor
- Android OS, v6.0 (Marshmallow)
- Internal storage 16/32/64 GB, 3/4 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (uses SIM 2 slot)
- 13 MP primary camera with Dual-LED (dual Tone)
- 5 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4000 mAh Non-removable Battery
General Info
| Phone | Meizu m5 Note |
| Manufacturer |
|
| Announced | December 2016 |
| Status | Available - December 2016 |
| Price | Rs. 8,900 ($130.78) [Similarly Priced] |
| Colors | Various |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 153.6 x 75.8 x 8.15 mm (6.05 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM Type | Dual SIM Hybrid (Nano SIM + Micro SIM, or Micro SIM + microSD Card) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor - Metal Body |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 71.46% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| User Interface | Flyme OS |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6755 Helio P10 [Similar] |
| GPU | Mali-T860MP2 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16/32/64 GB, 3/ |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, VoLTE |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16/32/64 GB, 3/4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Battery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)