Meizu MX2 Specs
Key Specifications
- 4.4 inches WXGA Display (800 x 1280 pixels, 343 ppi)
- Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9, MX5S Processor
- Android OS, v4.1 (Jelly Bean)
- Internal storage 16/32/64 GB storage, 2 GB RAM
- 8 MP primary camera with LED flash
- 1.2 MP front facing camera
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 1800 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | Capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.4 inches [Similar] |
| Resolution | WXGA, 800 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 343 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 69.27% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.1 (Jelly Bean) |
| Processor | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9, MX5S [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16/32/64 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA 21.6 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB (MHL) v2.0, USB On-the-go support |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16/32/64 GB storage, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1800 mAh |
| Stand by |
Up to 380 hours (2G) Up to 330 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 13 hours (2G) Up to 10 hours (3G) |
.jpg)