Motorola Edge (2024) Specs
Key Specifications
- 6.6 inches (1080 x 2400 pixels, 399 ppi) Display
- Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) Processor
- Android 14
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2
- 50 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, Wi-Fi
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 68W wired
15W wireless
General Info
Display
| Type |
FHD+ P-OLED Screen 144Hz Refresh Rate, HDR10+, 1300 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.6 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 399 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.41% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| Processor | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.5", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, AF HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm, AF HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.4 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 68W wired 15W wireless |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)