Motorola Edge 60 Neo Specs
Key Specifications
- 6.36 inches (1200 x 2670 pixels, 460 ppi) Display
- Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) Processor
- Android 15, up to 5 major Android upgrades
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM uMCP
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, Wi-Fi
- 5200 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 68W wired
15W wireless
General Info
Display
| Type |
FHD+ LTPO P-OLED Screen 120Hz, HDR10+, 3000 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.36 inches [Similar] |
| Resolution | 1200 x 2670 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.04% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 5 major Android upgrades |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB, 256 GB, 128 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 10 MP + 13 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 73mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, PDAF HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, (wide), 1/3.14", 0.7µm HDR 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM uMCP |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 68W wired 15W wireless |
| Capacity | 5200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)