Motorola Moto G84 Specs
Key Specifications
- 6.5 inches (1080 x 2400 pixels, 405 ppi) Display
- Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver), Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) Processor
- Android 13
- Internal storage 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2
- Expandable storage with microSDXC (uses shared SIM slot)
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, Wi-Fi, FM Radio
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 30W
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Motorola Moto G84 |
| Manufacturer |
|
| Announced | August 2023 |
| Status | Coming Soon - September 2023 |
| Price | Rs. 19,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Marshmallow Blue, Midnight Blue, Viva Magenta |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160 x 74.4 x 7.6 mm (6.3 x 2.93 x 0.3 in) |
| Weight | 166.8 g (5.86.0.28 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 66 - LATAM 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 - International |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 26, 28, 40, 66, 78 SA/NSA/Sub6 - LATAM 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP54, dust and splash resistant |
Display
| Type |
FHD+ P-OLED Screen 120Hz Refresh Rate 1300 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.64% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver), Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 619 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 30W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 19,999