Motorola Moto G86 Specs
Key Specifications
- 6.67 inches (1220 x 2712 pixels, 446 ppi) Display
- Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) Processor
- Android 15
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, Wi-Fi
- 5200 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 30W wired
General Info
Display
| Type |
FHD+ P-OLED Screen 120Hz, HDR10+, 4500 Nits Peak Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.12% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB, 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 12mm, 118˚ (ultrawide), 1.12µm, AF HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.2, (wide), 0.7µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 30W wired |
| Capacity | 5200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)