Motorola Razr 70+ Specs
Key Specifications
- 6.9 inches (1084 x 2640 pixels, 414 ppi) Display
- Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, Wi-Fi
- 4500 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 45W wired
15W wireless
5W reverse wired
General Info
Display
| Type | FHD+ Foldable LTPO AMOLED Screen, Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 3000 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1084 x 2640 pixels |
| Pixel Density | 414 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.93% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display |
4-inches LTPS AMOLED Screen, 1272 x 1080 pixels, 165Hz, 417 ppi 1B colors, 165Hz, 2400 nits (peak) Gorilla Glass Victus |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 735 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 1.28µm Pantone Validated, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, HDR10+, Dolby Vision |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e/7, tri-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired 15W wireless 5W reverse wired |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)