Motorola Signature Specs
Key Specifications
- 6.8 inches (1264 x 2780 pixels, 449 ppi) Display
- Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) Processor
- Android 16, up to 7 major Android upgrades
- Internal storage 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1
- 50 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 50 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, Wi-Fi
- 5200 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 90W wired, 50% in 15 min
50W wireless
10W reverse wireless
5W reverse wired
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Motorola Signature |
| Manufacturer |
|
| Announced | January 2026 |
| Status | Coming Soon - February 2026 |
| Price | Rs. 59,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Pantone: Carbon, Martini Olive |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.1 x 76.4 x 7 mm (6.38 x 3.01 x 0.28 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 - version 1 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 - version 2 |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 70, 71, 77, 78, 80, 81, 83, 84, 89, 94 SA/NSA/Sub6 - version 1 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - version 2 |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ LTPO AMOLED Screen 165Hz, Dolby Vision, HDR10+, 6200 Nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels |
| Pixel Density | 449 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.80% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Processor | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 840 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB, 512 GB, 512 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, 71mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, dual-pixel PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF Laser AF, HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps (Dolby Vision), 4K@30/60fps (Dolby Vision), 4K@120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.93", 0.6µm, dual-pixel PDAF HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, OTG, DisplayPort 1.4 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 90W wired, 50% in 15 min 50W wireless 10W reverse wireless 5W reverse wired |
| Capacity | 5200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 59,999