Palm Treo 650 Specs
Key Specifications
- (320 x 320 pixels, ) Display
- Intel PXA270 312 MHz Processor
- Palm OS v5.4
- Internal storage 23 MB
- Expandable storage with SD/SDIO/MMC card up to 2GB
- VGA, 640x480 pixels primary camera with
- Bluetooth
- Li-Ion battery
General Info
Display
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Colors | 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 320 x 320 pixels |
| Pixel Density | |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Palm OS v5.4 |
| Processor | Intel PXA270 312 MHz [Similar] |
| GPU | |
| RAM | N/A |
| Int. Memory | 23 MB |
| Ext. Memory | SD/SDIO/MMC, up to 2GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| 3G | No |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | No |
| USB | Yes, USB HotSynch (cable included) |
| GPS | No |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 23 MB |
| Expandable Storage | SD/SDIO/MMC, up to 2GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion battery |
| Capacity | |
| Stand by | Up to 300 hours |
| Talk Time | Up to 6 hours |
.jpg)