Philips W732 Specs
Key Specifications
- 4.3 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 217 ppi)
- Single Core 1 GHz, MTK6575 ARMv7 Cortex-A9 Processor
- Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich)
- Internal storage 2 GB storage, 512 MB ROM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 5 MP primary camera with LED flash
- 3G, Dual SIM, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 2400 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 256K colors |
| Size | 4.3 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 217 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 61.85% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with EDR |
| WI-FI | Yes, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 2 GB storage, 512 MB ROM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 2400 mAh |
| Stand by | Up to 800 hours |
| Talk Time | Up to 13 hours |
.jpg)