Realme GT 8 Pro Specs
Key Specifications
- 6.79 inches (1440 x 3136 pixels, 508 ppi) Display
- Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) Processor
- Android 16, up to 4 major Android upgrades
- Internal storage 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Wi-Fi
- 7000 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 120W wired, 120W UFCS, 14.4W PD, 55W PPS, 14.4W QC, 15 min to 50%, 43 min to 100%
50W wireless, 79 min to 100%
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Realme GT 8 Pro |
| Manufacturer |
|
| Announced | October 2025 |
| Status | Available - October 2025 |
| Price | Rs. 72,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Diary White, Urban Blue, Green, Aston Martin Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.8 x 76.9 x 8.2 mm (6.37 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 214 g or 218 g (7.55 oz or 7.69 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 - International 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 - China |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 18, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA - China |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO AMOLED Screen 144Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1000 Nits (typ) 2000 Nits (HBM), 7000 Nits (peak) Corning Gorilla Glass, Mohs Level 4 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.79 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3136 pixels |
| Pixel Density | 508 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.73% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades |
| User Interface | Realme UI 7.0 |
| Processor | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 840 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB, 512 GB, 512 GB, 256 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 200 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 22mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 65mm, (periscope telephoto), 1/1.56", 0.5µm, multi-directional PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), 1/2.88" Ricoh Lens, Color Spectrum Sensor, HDR, Panorama, Switchable Camera Bump |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR, Dolby Vision, 10-bit LOG |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/3.1" Panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS, HDR, Dolby Vision [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 120W wired, 120W UFCS, 14.4W PD, 55W PPS, 14.4W QC, 15 min to 50%, 43 min to 100% 50W wireless, 79 min to 100% |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 72,999