Samsung Galaxy Attain 4G Specs
Key Specifications
- 3.5 inches (320 x 480 pixels, 165 ppi) Display
- 1 GHz Processor
- Android OS, v2.3 (Gingerbread)
- Internal storage 512 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32GB
- 3.15 MP primary camera
- 1.3 MP front facing camera
- 4G LTE, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 1650 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | LCD capacitive touchscreen |
| Colors | LCD capacitive touchscreen |
| Size | 3.5 inches [Similar] |
| Resolution | 320 x 480 pixels |
| Pixel Density | 165 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 53.20% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread) |
| Processor | 1 GHz [Similar] |
| GPU | |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | N/A |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G & 4G | Rev. A, up to 3.1 Mbps, LTE |
| Bluetooth | Yes, with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, v2.0 microUSB |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
User Memory
| Internal | 512 MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1650 mAh |
| Stand by | Up to 200 hours |
| Talk Time | Up to 3 hours 30 mins |
.jpg)