Samsung Galaxy Tab 3 V Specs
Key Specifications
- 7.0 inches (600 x 1024 pixels, 170 ppi) Display
- Quad-core 1.3 GHz Processor
- Android OS, v4.4 (KitKat)
- Internal storage 8 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 2 MP primary camera
- 2 MP front facing camera
- 3G, GPS, Wi-Fi
- 3600 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Tab 3 V |
| Manufacturer |
|
| Announced | March 2015 |
| Status | Available - April 2015 |
| Price | Rs. 8,690 ($127.79) [Similarly Priced] |
| Colors | White, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 193.4 x 116.4 x 9.7 mm (7.61 x 4.58 x 0.38 in) |
| Weight | 322 g (11.36 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| Messaging |
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 7.0 inches [Similar] |
| Resolution | 600 x 1024 pixels |
| Pixel Density | 170 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 60.93% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.4 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSPA |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 3600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time |
Up to 8 hours (multimedia) (2G) Up to 18 hours (3G) |
.jpg)