Sony Ericsson Mix Walkman Specs
Key Specifications
- 3.0 inches (240 x 400 pixels, 155 ppi) Display
- Internal storage 256 MB (100 MB user available)
- Expandable storage with microSD card up to 32GB
- 3.15 MP primary camera with
- Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1000 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 256K colors |
| Size | 3.0 inches [Similar] |
| Resolution | 240 x 400 pixels |
| Pixel Density | 155 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 50.97% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | |
| Processor | |
| GPU | |
| RAM | N/A |
| Int. Memory | 256 MB (100 MB user available) |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Up to 115 kbps |
| EDGE | Up to 200 kbps |
| 3G | No |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g |
| USB | Yes, v2.0 microUSB |
| GPS | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
User Memory
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Internal | 256 MB (100 MB user available) |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1000 mAh |
| Stand by | Up to 465 hours |
| Talk Time | Up to 9 hours 40 mins |
.jpg)