Sony Ericsson Yari Specs
Key Specifications
- 2.4 inches (240 x 320 pixels, 167 ppi) Display
- Internal storage 60 MB
- Expandable storage with microSD card up to 16GB card 1GB included
- 5 MP primary camera with LED flash
- 3G, GPS, Bluetooth, FM Radio
- 1000 mAh Standard battery, Li-Po
General Info
Display
| Type | TFT |
| Colors | 16M colors |
| Size | 2.4 inches [Similar] |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 37.01% |
| Multi-Touch | No |
Hardware and OS
| OS | |
| Processor | |
| GPU | |
| RAM | N/A |
| Int. Memory | 60 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 16GB, 1GB included |
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| 3G | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA 1.8 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.0 with A2DP |
| WI-FI | No |
| USB | Yes, v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support; WisePilot Navigator |
| Browser | WAP 2.0/HTML (NetFront), RSS reader |
User Memory
| Phonebook | 1000 x 20 fields, Photo call |
| Call Records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 60 MB |
| Expandable Storage | microSD, up to 16GB, 1GB included |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes, gesture and motion gaming |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Po |
| Capacity | 1000 mAh |
| Stand by |
Up to 450 hours (2G) Up to 450 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 10 hours (2G) Up to 4 hours 30 mins (3G) |
.jpg)