Sony Xperia 1 VIII Specs
Key Specifications
- 6.5 inches (1080 x 2340 pixels, 396 ppi) Display
- Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) Processor
- Android 16, up to 4 major Android upgrades
- Internal storage 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 48 MP primary camera with LED Flash
- 12 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, Wi-Fi
- 5000 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min
15W wireless
Reverse wireless
Bypass charging
General Info
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen, 120Hz, HDR BT.2020 Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs Level 5 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.73% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades |
| Processor | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 840 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB, 512 GB, 512 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 48 MP + 48 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.35", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.8, 70mm (periscope telephoto), 1/1.56", 1.0µm, dual-pixel PDAF (15cm - ∞), OIS, 2.9x optical zoom 48 MP, f/2.0, 16mm (ultrawide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF Zeiss Optics, Zeiss T* Lens Coating, Color Spectrum Sensor, Panorama, HDR, Eye Tracking |
| Video | 4K@24/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
12 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.9", 1.22µm HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 5-axis gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min 15W wireless Reverse wireless Bypass charging |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)