Spice Mi-505 Stellar Horizon Pro Specs
Key Specifications
- 5.0 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 187 ppi)
- Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich)
- Internal storage -
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 5 MP primary camera with dual-LED flash
- 1.3 MP front facing camera
- 3G, Dual SIM, GPS, Bluetooth, FM Radio
- 2100 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | - |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 187 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 62.01% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | - |
| GPU | - |
| RAM | N/A |
| Int. Memory | - |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 12 |
| 3G | HSDPA, HSUPA |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| WI-FI | Yes |
| USB | Yes, microUSB |
| GPS | Yes |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | - |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2100 mAh |
| Stand by | Up to 200 hours |
| Talk Time | Up to 4 hours 20 mins |
.jpg)