vivo iQOO Pad6 Pro Specs
Key Specifications
- 13.2 inches (2512 x 3840 pixels, 348 ppi) Display
- Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 4.1
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Wi-Fi
- 13000 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 66W wired, PD
5W reverse wired
General Info
Display
| Type | QHD+ IPS LCD Screen, 144Hz, HDR, 1200 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 13.2 inches [Similar] |
| Resolution | 2512 x 3840 pixels |
| Pixel Density | 348 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.60% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | OriginOS 6 |
| Processor | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 840 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 512 GB, 256 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G & 4G | N/A |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, magnetic connector |
| GPS | Unspecified |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 66W wired, PD 5W reverse wired |
| Capacity | 13000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)