vivo V70 FE Specs
Key Specifications
- 6.83 inches (1260 x 2800 pixels, 450 ppi) Display
- Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1
- 200 MP primary camera with Ring-LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G
- 7000 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 90W wired, 100% in 60 min
Reverse wired
Bypass charging
Lowest Price in India
General Info
| Phone | vivo V70 FE |
| Manufacturer |
|
| Announced | March 2026 |
| Status | Available - March 2026 |
| Price | Rs. 37,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Ocean Blue, Monsoon Blue, Muse Purple, Northern Lights Purple, Titanium Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.7 x 76.2 x 7.6 mm (6.44 x 3 x 0.3 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 43, 48 - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 42, 43, 48 - India |
| 5G Network |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 75, 77, 78 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 2 hours) Darkness Glow technology (market dependent) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz HDR10+, 1900 Nits (HBM), Mohs Level 4 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.83 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.11% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | OriginOS 6 |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 256 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 200 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Ring-LED Flash |
| Features |
200 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0" HDR, Panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.1", 0.7µm - International model 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), AF - India model 4K, 1080p [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Yes, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 90W wired, 100% in 60 min Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 37,999