vivo Y55s 5G Specs
Key Specifications
- 6.58 inches (1080 x 2408 pixels, 401 ppi) Display
- Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.1
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 6000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 18W
General Info
Display
| Type | FHD+ IPS LCD Screen |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.58 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.54% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | OriginOS |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 18W |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)