Xiaomi Redmi Note 11T Pro Specs
Key Specifications
- 6.6 inches (1080 x 2460 pixels, 407 ppi) Display
- Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek Dimensity 8100 (5 nm) Processor
- Android 12
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 3.1
- 64 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 5080 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 67W
Power Delivery 3.0
General Info
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 144Hz Refresh Rate HDR10 Dolby Vision 650 nits (typ) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.6 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 407 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.13% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | MIUI 13 |
| Processor | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek Dimensity 8100 (5 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G610 MC6 [Similar] |
| RAM | 6 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to dual-band: GLONASS (1), BDS (2), GALILEO (1), QZSS (1) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W Power Delivery 3.0 |
| Capacity | 5080 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)