ZTE N721 Specs
Key Specifications
- 2.8 inches (240 x 320 pixels, 143 ppi) Display
- Android OS
- Internal storage 150 MB
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 2 MP primary camera
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 1100 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | TFT touchscreen |
| Colors | 56K colors |
| Size | 2.8 inches [Similar] |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 143 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 40.67% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS |
| Processor | - |
| GPU | - |
| RAM | N/A |
| Int. Memory | 150 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 7.2 Mbps |
| Bluetooth | Yes, with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
User Memory
| Internal | 150 MB |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 1100 mAh |
| Stand by | Up to 250 hours |
| Talk Time | Up to 4 hours 10 mins |
.jpg)