ZTE nubia Z11 mini Specs
Key Specifications
- 5.0 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 441 ppi)
- Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 & Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 Processor
- Android OS, v5.1.1 (Lollipop)
- Internal storage 64 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 200 GB (uses SIM 2 slot)
- 16 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2800 mAh Non-removable Li-Ion Battery
Lowest Price in India
General Info
| Phone | ZTE nubia Z11 mini |
| Manufacturer |
|
| Announced | April 2016 |
| Status | Available - May 2016 |
| Price | Rs. 12,999 ($191.16) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 141.4 x 70 x 8 mm (5.57 x 2.76 x 0.31 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features | - Fingerprint Sensor |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 69.50% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 & Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 [Similar] |
| GPU | Adreno 405 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 200 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 64 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 200 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 12,999