Palm Pixi Plus Specs
Key Specifications
- 2.63 inches (320 x 400 pixels, 195 ppi) Display
- 600 MHz ARM 11, Qualcomm MSM7627 Processor
- Palm webOS
- Internal storage 8 GB storage
- 2 MP primary camera with LED flash
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 1150 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 256K colors |
| Size | 2.63 inches [Similar] |
| Resolution | 320 x 400 pixels |
| Pixel Density | 195 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 35.57% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| 3G | HSDPA, 7.2Mbps; HSUPA, 5.76Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support, AT&T Navigator |
| Browser | WAP 2.0 / HTML |
User Memory
| Internal | 8 GB storage |
| Expandable Storage | No |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1150 mAh |
| Stand by | Up to 350 hours |
| Talk Time |
Up to 5 hours 30 mins (2G) Up to 4 hours (3G) |
.jpg)